Tradycyjne kiszenie kapusty w Muzeum Wsi Lubelskiej
Słoneczna jesienna aura sprzyjała niedzielnej, żywej lekcji kultury naszego regionu, która miała miejsce w lubelskim skansenie. Zespół z Kocudzy, przy współudziale publiczności, zaprezentował tradycyjny obrzęd kiszenia kapusty. Swoich sił przy obieraniu, siekaniu i ubijaniu próbowali zarówno starsi, jak i młodsi uczestnicy imprezy. Przy dźwiękach muzyki ludowej oraz przyśpiewek poszatkowaną kapustę ułożono w beczkach, które nakryto pokrywami. Pracę zakończono tradycyjną potańcówką.
Więcej...
Relacja z Narodowego Czytania 2021
W sobotę, 4 września, Biblioteka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Oddział w Puławach wspólnie ze Szkołą Podstawową im. M. Konopnickiej w Chrząchowie włączyła się w jubileuszową, dziesiątą edycję Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe Czytanie 2021”.
Słoneczna pogoda skłoniła organizatorów do czytania w plenerze. W szkolnym ogródku, w zaaranżowanym przez organizatorów salonie, w zabrzmiały fragmenty utworu Gabrieli Zapolskiej. Wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem włączyli się do wspólnego czytania.
Relacja z Dożynek Powiatowych w Baranowie
Niedzielne Dożynki Powiatu Puławskiego w Baranowie były okazją, by podziękować za tegoroczne plony i uhonorować ciężką pracę polskich rolników.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Baranowie. Część oficjalną złożoną z przemówień, wręczenia odznaczeń i nagród konkursowych zainaugurował barwny korowód delegacji dożynkowych prowadzonych przez starostów dożynek państwa Izabellę i Przemysława Ziarek.
XVII Warszawskie Święto Chleba już za nami
Organizowane przez Centralną Bibliotekę Rolniczą Warszawskie Święto Chleba po raz kolejny spotkało się z dużym zainteresowaniem warszawiaków i turystów. Wpisało się już na stałe w kalendarz imprez kulturalnych w stolicy i dowodzi jak bardzo potrzebna jest taka uroczystość promująca tradycje i kulturę polskiej wsi.
Szlak turystyczny Poniatówki w woj. kujawsko-pomorskim
Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego, ma za zadanie m.in. upamiętniać wybitne postacie zasłużone dla polskiego rolnictwa. W grudniu 2018 r. zorganizowała konferencję poświęconą sześciokrotnemu ministrowi rolnictwa w II RP, Juliuszowi Poniatowskiemu (1886-1975). Przedsięwzięcie to zaowocowało współpracą z Fundacją „Poniatówka Polska” z Koronowa, która wskrzesza pamięć o największym dziele ministra, akcji osadniczej, w wyniku którego powstały Poniatówki.
38. rocznica powstania NSZZ RI "Solidarność"
12 maja 2019 roku w gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej odbyły się uroczyste obchody 38. rocznicy powołania do życia NSZZ RI "Solidarność".
Głównym punktem programu była konferencja zatytułowana „Wczoraj… Dziś… Jutro… – Trudne początki, jasne cele. 38 lat NSZZ RI »Solidarność«”. Na spotkaniu podsumowano 38 lat działalności organizacji, zaprezentowano jej historię, dorobek oraz sylwetki działaczy.
23. Piknik Naukowy już za nami!
W ubiegłą sobotę na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się 23. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku tematem przewodnim Pikniku było hasło "My i maszyny". Wyodrębniono siedem stref tematycznych: Przyszłości, Zdrowia, Kultowych Eksperymentów, "Zrób to sam", Rodziny, Cywilizacji i Gości Zagranicznych, dzięki czemu każdy zwiedzający miał możliwość zaplanowania swojej wędrówki według własnych gustów i zainteresowań.
Relacja z Pikniku Poznaj Dobrą Żywność „Polska smakuje”
Wernisaż "Legiony Na Podlasiu Zwiastunem Niepodległości"
Uroczystość inauguracji Porozumienia Rolniczego
20 lutego w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej odbyła się uroczystość inauguracji Porozumienia Rolniczego.
Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. Przemówienie otwierające wygłosił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jan Krzysztof Ardanowski, zwracając uwagę na problemy rolnictwa po 1989 roku oraz konieczność dialogu pomiędzy rolnikami a Ministerstwem. Minister poprosił następnie Prezydenta o zabranie głosu.
Relacja z konferencji „Juliusz Poniatowski – odbudowa II RP”
13 grudnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyła się konferencja naukowa: „Juliusz Poniatowski – odbudowa II RP”.
Konferencję otworzył Zbigniew Filipkowski, Dyrektor CBR, który przywitał przybyłych gości, w tym dr Karola Krajewskiego, doradcę Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dyrektor Zbigniew Filipkowski przedstawił także krótko sylwetkę Juliusza Poniatowskiego, podkreślając, że był najwybitniejszym ministrem rolnictwa II RP.
Relacja z udziału Biblioteki w Narodowej Wystawie Rolniczej
XVI Warszawskie Święto Chleba już za nami
Wielobarwne stroje ludowe, wieńce dożynkowe, chleby obrzędowe niesione przez członków zespołów ludowych oraz skoczne dźwięki muzyki wzbudzały zainteresowanie spacerowiczów na Trakcie Królewskim, a działo się to wszystko za sprawą XVI Warszawskiego Święta Chleba. Korowód prowadziła w tym roku Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta.
Konferencja „Dziedzictwo kulturowe wsi polskiej”
7 września 2018 r. w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyła się konferencja: „Dziedzictwo kulturowe wsi polskiej”. Licznie zebranych gości i prelegentów przywitał Zbigniew Filipkowski, Dyrektor CBR. Następnie odczytany został list skierowany do uczestników konferencji, wystosowany przez Ks. Bp dr Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap.
Uroczystość wręczenia Sztandaru Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
30 sierpnia 2018 r. w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyła się uroczystość nadania sztandaru, przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Wydarzenie rozpoczęło przemówienie prezesa KRUS, który powitał licznie zgromadzonych gości i podkreślił łączność misji realizowanej przez KRUS z symbolami zawartymi na chorągwi.
Relacja z koncertu Chóru Amici Canentes Towarzystwa Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego
Wczoraj (27.06.2018 r.) w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbył się koncert Chóru Amici Canentes Towarzystwa Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego. Zespół stworzyli byli członkowie Chóru Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w 2000 roku, przed Jubileuszem 80-lecia Chóru Akademickiego UW, powołali Towarzystwo Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego, opracowali m.in. monografię „Gaudeamus” i utrwalili na płytach nagrania archiwalne zespołu.
„Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi”
Wczoraj (19.06.2018 r.) w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyła się prezentacja wyników raportu „Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi” przygotowywanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Przedstawienie Raportu miało w tym roku szczególnie uroczysty charakter ponieważ mija 10 lat od powstania pierwszego Raportu, 30 lat od powstania Fundacji i obchodzimy 100. lecie odzyskania niepodległości.
Ranking Studiów Ekonomicznych i Ranking MBA Perspektywy 2018
Finał XIX Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2018
29 maja w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbył się uroczysty finał XIX Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2018. Gości przywitał Robert Grabeł, zastępca dyrektora Biura Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podczas uroczystości nagrodzono najlepsze Wydziały w Rankingu Kierunków Studiów, najlepsze Uczelnie Akademickie publiczne i niepubliczne oraz Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe.